Home / Про місто / Цікава інформація / Іван Франко у Станіславові

Іван Франко у Станіславові

1В 1962 році, Указом Президії Верховної Ради Української РСР місто Станіславів переймеовано на Івано-Франківськ. І це справедливо, бо з ім’ям І.Франка пов’язана історія багатьох населених пунктів Прикарпаття. Крім Коломиї, Снятина, Калуша, ряду сіл Покуття й Гуцульщини, видатний український письменник і громадський діяч бував у Станіславові. Детально зв’язки І.Франка з Прикарпаттям висвітлюються в путівнику «Іван Франко на Прикарпатті» (Ужгород, 1966) та в серії статей івано-франківського літературознавця, професора В.Полєка.

Вперше юний Франко побував у нашому місті в 1883 році. Тут він познайомився з народною вчителькою Юзефою Дзвонковською. Вона справила на поета велике враження, він заходив до неї, як тоді називали, за «Тисменицьку рампу», де дівчина мешкала. Щирі почуття до Юзефи Франко висловив у ліричних поезіях «Не схиляй своє личко прекрасне», «Тричі мені являлася любов», «Гей, рибачко чорноока». Хвора на легені, Ю.Дзвонковська невдовзі померла. Її було поховано на міському кладовищі. Згодом Іван Франко писав, що вимріяна чорноока Йосипіна, «чуючи в собі початки сухіт, кілька рік пізніше вмерла» на посаді народної вчительки.

Дослідники встановили, що І.Франко планував купити в Станіславові шматок грунту і заснувати рільничу спілку для свого соратника, відомого громадського діяча, письменника Михайла Павлика, який з радістю погодився на цю пропозицію. Але плани не здійснилися з ряду причин, зокрема через нерішучість Антоніни Дзвонковської, матері Юзефи. Про відносини І.Франка з Ю.Дзвонковською та його перебування у Станіславові описано в документальній повісті Романа Горака «Тричі мені являлася любов» (1983).

Влітку 1884 р. Іван Франко здійснив мандрівки по Карпатах і Прикарпатті, щоб вивчити «природи красу, люду рідного бит». Саме в Станіславові він познайомився тоді з українським лексикографом і мовознавцем Євгеном Желехівським, який за словами Каменяра, «нашої мови скарбницю здвигнув».

У 1884 році українська письменниця і громадська діячка демократичного напряму Наталя Кобринська заснувала в Станіславові «Товариство руських жінок». Воно давало можливість безправним жінкам Галичини брати участь у громадсько-культурній роботі. Спробу першої жіночої організації оцінив І.Франко. Каменяр виступив з промовою на самих зборах «Товариства руських жінок» у Станіславові, а докладний звіт з першого в Галичині жіночого форуму опублікував під назвою «Перші загальні збори руського жіночого товариства в Станіславові». За допомогою Франка Н.Кобринська видала у нашому місті альманах «Перший вінок» (1887). Пізніше вона підготувала також три випуску альманаху «Наша доля».

Голос І.Франка неодноразово звучав перед українською громадою у Станіславові. В 1889 році, в доповіді з нагоди річниці Т.Г.Шевченка, він високо оцінив творчість видатного поета, а в 1890 році на шевченківському концерті, за спогадами колишнього учня станіславівської гімназії, письменника Михайла Яцківа, виступив з блискучою промовою про поему «Тополя».

Станіславівчани мали змогу бачити і слухати Іван Франка ще в 1910 і 1914 роках, коли він у залі «Руської бесіди» (тепер вулиця Січових Стрільців, 24) читав свою поему «Мойсей». На згадку про цю подію в 1966 р. на цьому будинку встановлено меморіальну дошку, а в 1986 р. її урочисто оновлено. На гранітній плиті під барельєфним погруддям читаємо пам’ятні слова: «В цьому будинку в 1889-1914 рр.» геніальний український письменник, революціонер-демократ Іван Якович франко неодноразово читав свої твори».

Творчістю І.Франка особливо захоплювалася українська молодь Станіславова. В 1898 р. з нагоди 25-річчя літературної діяльності Каменяра прогресивна молодь міста у вітальному адресі писала: «Своєю невсипущою працею Ви, можна сказати, виховали собі покоління, що чолом б’є перед Вами, вважає Вас батьком, провідником, учителем». Шанували творчість І.Франка також селяни навколишніх сіл, які в 10-у річницю його смерті, 27 червня 1926 р., посадили в Станіславові пам’ятного дуба. показово, що в урочистості взяло участь понад 2000 осіб.