Home / Про місто / Історична хроніка / Івано-Франківськ в роки незалежності (1991-1997)

Івано-Франківськ в роки незалежності (1991-1997)

1991 1 січня — вийшов перший номер газети «Рідна земля».

19—28 січня — урочистості до Дня соборності України.

1
Івано-Франківська делегація на святі 500-ліття Запорозького козацтва . 1990 р.

21 березня побачив світ перший номер всеукраїнського греко-католицького часопису «Нова Зоря».

24—28 травня — перший європейський конгрес українських лікарських товариств за участю лікарів Північної Америки. 23 червня відбувся мітинг протесту щодо підписання Союзного договору.

27 червня на базі музично-педагогічного і художньо-графічного факультетів Прикарпатського університету імені Василя Стефаника відкрито Інститут культури і мистецтв. Директором Інституту призначено заслуженого діяча мистецтв України Анатолія Грицана.

1 липня розпочалися перші передачі Івано-Франківського телебачення (Студія «Канал — 402»). 22 серпня відбувся мітинг-протест «Ні — імперській диктатурі». Була зачитана заява координаційної ради демократичних організацій Прикарпаття «Про політичну ситуацію і завдання демократичних сил». 4 грудня почесне звання Заслуженого працівника культури України присвоєно відомому українському історику-краєзнавцю Петрові Арсеничу.

В Івано-Франківську створено обласну організацію Всеукраїнської спілки краєзнавців, яку очолив український вчений, доктор історичних наук, професор Володимир Грабовецький.

1992 28 січня — відбулася зустріч з президентом УНР у вигнанні Миколою Плав’юком, вихідцем з с. Русова. 1 вересня відкрито українську гімназію № 1.

Відомому краєзнавцю, заступнику начальника обласного управління архітектури Миколі Капаку присвоєно державну премію в галузі архітектури.

1993 — 6 січня — в наше місто прибув Президент України Леонід Кравчук, який взяв участь у презентації Прикарпатського університету імені В.Стефаника.

26-27 березня — на честь 150-річчя від дня народження галицького історика Юліана Целевича проведено наукову конференцію в Прикарпатському університеті та відкрито пам’ятну дошку на початку вулиці, яка носить ім’я вченого.

22 травня — в Івано-Франківському аеропорту вперше приземлився пасажирський літак «Боїнг-737». Відкрито першу міжнародну авіалінію Івано-Франківськ — Манчестер (Великобританія).

30 травня — на фасаді Святовоскресінського катедрального собору відкрито барельєф митрополита УГКЦ Андрія Шептицького, який був єпископом-ординарієм Станіславської єпархії в 1899–1990 рр. 12 червня в місті відкрито перший готель міжнародного класу «Роксоляна», що по вул. Грюндвальській.

Серпень — У приміщенні обласного художнього музею відкрився музей сакрального (релігійного) мистецтва Галичини. 16 серпня в Івано-Франківську розпочав роботу перший світовий Конгрес гуцулів.

24 серпня — у мікрорайоні «Каскад» відкрито загальноосвітню школу № 25, яку очолив досвідчений педагог Роман Дощак. 30 жовтня урочисто відкрито після реставрації Народний дім «Просвіта». Івано-Франківській музичній школі присвоєно ім’я українського композитора і музикознавця Василя Барвінського (1888–1863), який в 30-х роках концертував у Станіславі.

1994 1 січня — вийшов перший номер газети «Тижневик Галичини».

25 січня — у краєзнавчому музеї відбулася наукова конференція, присвячена 75-річниці Соборності України.

5 лютого — газета «Голос України» опублікувала матеріали з архіву під заголовком «Сталін в Станіславі, звісно, ніколи не був», де є повідомлення, що в жовтні 1949 р. М.Хрущов просив у Сталіна дозволу «переименовать город Станислав в город Сталинокарпатск».

Лютий. — До Івано-Франківська прибули мери найбільших міст України на робочу нараду Асоціації Рад народних депутатів міст України базового рівня, який приймав голова міської Ради і міськвиконкому Ярослав Тайліх.

У лютому — ІФІНГ одержав статус Державного технічного університету нафти і газу. 27 березня до Верховної Ради від Івано-Франківська обрано В.Пилипчука і В.Костицького. С.Волковецького — головою обласної Ради, мером Івано-Франківська Б.Борович.

У травні — під егідою приватної фірми «Гаркот» видано архітектурний журнал «Своя хата». 7-12 липня відбувся світовий конгрес Союзу українок. 19 листопада відзначено 100-річчя побудови залізниці Станіслав — Вороненка.

В лютому — член Президії Верховної Ради України Володимир Пилипчук побував в Івано-Франківському госпіталі, де відвідав полковника Миколу Кравчука, який вже 20 днів проводив безстрокове голодування в знак протесту на розпорядження командувача ПрикВО забрати недобудований 30-квартирний будинок, що господарським способом зводився для сімей підлеглих М.Кравчука. За повідомленням газети «Галичина» (2 березня), В.Пилипчук зумів переконати полковника в необхідності припинити голодування через загрозу для життя.

22 липня — відбулася презентація книги професора Володимира Полєка «Майданами та вулицями Івано-Франківська».

Грудень. — Відбулася презентація нового комплексного млина виробництва заводу «Автоливмаш».

Івано-Франківський краєзнавчий музей вперше видав «Наукові записки».

1995 21 січня — в Прикарпатському університеті відкрито пам’ятник Василю Стефанику. (Скульптор Емануїл Мисько). Засновано громадську спортивно-патріотичну організацію «Тризуб» ім. С.Бандери.

17 лютого — Івано-Франківська міська рада затвердила проекти нового герба міста, автором якого був художник Іван Марчук.

У липні — чисельність населення Івано-Франківська становила 251 869 осіб.

26 серпня — в обласному центрі урочисто відкрито пам’ятник І. Я. Франко, а на вул. Г.Мазепи, урочисто відкрито музей Олекси Довбуша (сьогодні державний) з особистої колекції академіка, професора Прикарпатського університету Володимира Грабовецького.

У грудні — в місті відбулася обласна конференція Конгресу української інтелігенції, яку очолив професор Микола Кугутяк. Івано-Франківському медичному училищу виповнилося 55 років.

1996 — Станом на 1 січня обліку ринку праці в м. Івано-Франківську було зареєстровано 1388 безробітних. Чисельність населення міста — 251.7 тис.осіб. За 1995 рік число населення міста зменшилося на 139 осіб. Природний приріст склав 585 осіб, міграційний відплив — 724 особи.

15 лютого відзначено 7-річницю виводу радянських військ з Афганістану. В парку воїнів-інтернаціоналістів відбувся траурний мітинг.

25 квітня — голова Івано-Франківської міської Ради Богдан Борович видав розпорядження про відзначення 400-ліття Берестейського єднання.

В переддень традиційного відзначення громадськістю міста травневого Дня пам’яті героїв перейменовано назви вулиць: вул. Льотчиків — на Симона Петлюри, Фучика — на вуд. Дудаєва, Спільну — на Трачів, Пашинева — на курінного Чорноти. 31 липня видано розпорядження про відзначення в місті 140-річчя з дня народження Івана Франка.

16 серпня — обласна державна адміністрація прийняла рішення надати території колишнього єврейського гетто статусу пам’ятного місця місцевого значення.

16-17 листопада — Івано-Франківськ приймав учасників «Днів культури Казахстану в Україні».

23 грудня — засновано видавництво і друкарню «Нова Зоря».

1997 17 січня — газета «Західний кур’єр» повідомила, що понад 27 тис. сімей користуються житловими субсидіями.

У січні — на Івано-Франківському локомотиворемонтному заводі виготовлено дослідний зразок першої української залізничної дрезини.

24 січня — в пресі опубліковано рішення виконкому міської Ради «Про надання назв вулицям м. Івано-Франківська».

Відповідно до рішення сесії міської Ради від 3 січня введено новий вид місцевого податку — збір за право на використання місцевої символіки.

У лютому промисловими підприємствами обласного центру виготовлено продукції на 22.4 млн грн. (або 8%) більше ніж у січні. Причиною січневого гальмування у виробництві названа велика кількість святкових і вихідних днів. У березні стало відомо що житлові тарифи в місті і області за останні 5 років зросли у 12 разів.

19 березня — Указом Президента України першим серед співробітників СБУ у Івано-Франківській області нагороджений орденом «За мужність» полковник Геннадій Швидков.

3 квітня — новостворене громадське об’єднання «Наше місто» (голова професор Володимир Полєк) оголосило про свій намір врятувати Івано-Франківськ від матеріальної і моральної руйнації.

У травні — з нагоди 335-річчя заснування м. Івано-Франківська в краєзнавчому музеї відкрито виставку з історії станіславської преси та книговидавництва.

1 липня — у м. Івано-Франківську статус безробітного мали 5910 осіб. Із Державного фонду сприяння зайнятості на виплату допомоги з безробіття було виділено 3.475 тис.грн.

У липні створено перше в місті приватне транспортне підприємство для перевезення пасажирів мікроавтобусами «Пежо-Корсар» дочірної фірми «Ференц і К», яке очолив Ярослав Гулик.

25 липня — опубліковано звернення громадськості мікрорайону Опришівці про присвоєння Івано-Франківській ЗОШ № 6 імені І. Й. Ревчука.

Створене в обласному центрі приватне телефонне підприємство «Веста-ТТК», яке очолив Олег Бойчук. Встановлено перших 3 тисячі номерів та ведеться будівництво ще 2-х тис. номерів в різних мікрорайонах міста.

14 жовтня — в будинку на вулиці генерала Тарнавського відбулося урочисте відкриття державного музею національно-визвольних змагань Прикарпатського краю.