Home / Про місто / Пам'ятки архітектури / Обласна філармонія (театр)

Обласна філармонія (театр)

Будівля обласної філармонії

Івано-Франківська обласна філармонія заснована у 1940 році — «для проведення концертної діяльності в містах і районах Станіславської області».

З того часу філармонія стала центром професійного музичного мистецтва на Прикарпатті.

Основне приміщення обласної філармонії збудоване наприкінці 19-го століття, у 1891 році, у пишному архітектурному стилі за проектом інженера міської залізниці Юзефа Лапінського. Свого часу він був переможцем конкурсу проектів театральних будівель на замовлення музичного товариства ім. Стефана Монюшка. На той час це приміщення призначалося для театру і було архітектурною окрасою Станіслава.

Під час Першої світової війни будівлю була зруйнована. Грунтовна реконструкція театру відбулася наприкінці 1920-х років минулого століття за проектом Станіславського архітектора Станіслава Трелі. У 1929 році завершили реконструкцію, яка виявилася невдалою,— зникли баня і портик, всі вікна зробили прямокутними, пластичні прикраси зникли, натомість з’явився масивний балкон. Тогочасний вигляд будівлі зберігся і до сьогодні.

Знаменно, що тут у різний час виступали славетні майстри української сцени: Марія Заньковецька, Микола Садовський, Соломія Крушельницька, Лесь Курбас, Наталя Ужвій, співаки всесвітньовідомої чоловічої капели під орудою Олександра Кошиця.
1
Історія уславленого академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія» під керівництвом народного артиста України Петра Князевича також тісно пов′язана саме з обласною філармонією.

У листопаді 2010 р., через 4 роки будівництва, відкрили добудову до приміщення обласної філармонії вартістю в 7 млн грн.,— адміністративний корпус і сучасні звукоізольовані приміщення для репетицій.

Капітальний ремонт старого корпусу Івано-Франківської обласної філармонії — пам’ятки архітектури XIX століття проводили майже рік та завершили 20 грудня 2011 р. Повністю було відреставровано концертний зал, а також створено малу залу на 70 глядачів.

У 1980 році колишнє приміщення театру передали обласній державній філармонії.

2

Реконструкція філармонії

Капітальний ремонт старого корпусу Івано-Франківської обласної філармонії — пам’ятки архітектури XIX століття проводили майже рік та завершили 20 грудня 2011 р.. Повністю було відреставровано концертний зал, а також створено малу залу на 70 глядачів. Обіцяного автентичного вигляду, на жаль, реставрація цій будівлі не повернула попри потрачені значні кошти — 12,7 мільйонів гривень. До «плюсів» оновленої філармонії можна віднести збільшені хол і основна сцена та облаштування малої сцени, а також збереження первісного вигляду «круглої» зали на другому поверсі.

Тепер основний зал вміщує лише 420 глядачів (раніше — 560) через збільшені відстані між рядами та створено місця для інвалідів.